تبلیغات

محصولات ویژه


تصویر ثابت
حضرت امامزاده جعفرابن موسی الکاظم(ع) - پیشینه ی تاریخی پیشوا
سامنات، دشت وسیع و گسترده ای است که در دامنه جنوبی کوه های البرز، میان تهران و سمنان واقع شده است که دشت ورامین نیز در امتداد آن ناحیه وسیع قرار دارد. از معدود آبادی های این منطقه، «سناردک» است که از قدیمی ترین و کهن ترین مناطق مسکونی آن به شمار می رود و در دل این دشت وسیع و در حاشیه کویر واقع شده است.« سناردک» از شهرت و مرکزیت و رونق خاصی برخوردار بود. بعد از مهاجرت امام رضا(ع) و نیز مهاجرت بزرگان و شخصیت های علوی به ایران، پیکر پاک یکی از بزرگان و سادات، به نام حضرت جعفر بن موسی الکاظم(ع) در حوالی سناردک مدفون شد. به دلیل عشق و علاقه مردم به خاندان عصمت و طهارت(ع)، شیعیان در گرداگرد مرقد پاک این سلاله زهرای مرضیه سکنا گزیدند و همین امر موجب شد تا سناردک رونق و معروفیت خود را از دست بدهد و کم کم محله امامزاده جعفر(ع) مرکزیت یابد. سناردک هم اکنون روستای قدیمی و متروکه ای است که در یک کیلومتری شهرستان پیشوا قرار دارد.(1)

پیشینه ی تاریخی پیشوا
 

منشأ پیدایش یا گسترش بسیاری از شهرها و آبادی های جهان، به ویژه ایران، وجود شخصیت های بزرگ در آنجا بوده است. از جمله شهرستان پیشوا که هم اکنون در 45 کیلومتری جنوب شرقی تهران قرار دارد. منشأ پیدایش آن شهر، وجود مرقد مطهر و مقدس حضرتجعفر بن موسی الکاظم(ع) است. نام سابق شهرستان پیشوا،   امام زاده جعفر و نیز نام قدیمی تر آن، سناردک است. بعد از شهادت و دفن این امامزاده در آنجا، این آبادی از سناردک به امامزاده جعفر تغییر نام یافت و قرون متمادی با همین نام در
منطقه شهرت داشت؛ تا اینکه در سال 1317ش. در جریان احداث راه آهن سراسری تهران- شمال - مشهد که از مسیر این آبادی می گذرد، با احداث ایستگاهی در جوار این آبادی، نام آن از امامزاده جعفر، به « پیشوا» تغییر یافت. پیشوا، بخش کوچکی بود که از لحاظ جغرافیایی از توابع شهرستان ورامین به شمار می رفت. افزایش جمعیت در این منطقه باعث شد تا در سال 1366 ش. با عنایت ویژه مسئولان نظام اسلامی، از بخش به شهرستان ارتقا یابد.(2)
اشاره شد که منطقه پیشوا قسمتی از دشت وسیع ورامین است. گفته شده سکنه قدیم آن تاجیک ها بودند و به مرور ایام، مردمی از مناطق دیگر به آنجا آمدند و ساکن شدند و معمولاً همگی علاقه مند به انتساب خود به امامزاده جعفر(ع) بودند. به همین دلیل بیشتر آنان، پسوند جعفری را برای نام خانوادگی انتخاب کردند و به جز تاجیک ها، طایفه بزرگ رازی ها و جنیدی ها که همگی از تبار شیخ جنید رازی، عارف نامدار قرن نهم هستند، از مشهورترین خاندان های ساکن در منطقه پیشوا بوده اند و اغلب بزرگان و دانشمندان این خاندان، از خادمان و واقفان امامزاده جعفر بوده اند که شرح تفصیلی خدمات آنان در اینجا نمی گنجد.
در زمان نادرشاه افشار، تعدادی از اعراب به این منطقه کوچانیده شدند و نیز دشت های حاصل خیز آن باعث شد تا تعدادی از شاهزادگان و دولت مردان قاجار برای خرید املاک به این منطقه بیایند که برخی اقامت دائمی گزیدند. خلاصه آنکه پیشوا از لحاظ اجتماعی دارای بافت کاملاً مذهبی است که تاکنون به دلیل عدم مهاجرت دیگران به آنجا، اصالت خود را حفظ کرده است. بیشتر مردم این شهر با کلام الهی مأنوس و با قرآن و فقه آشنایند و پایبند به احکام اسلام هستند.(3)

پی نوشت ها :
 

1. فرهنگ دهخدا، علی اکبر دهخدا، ص 735؛ آشنایی با سلاله پاکان، امامزاده جعفر بن موسی الکاظم (ع)پیشوا، حسین اصلانی، ص 9 و 24.
2. همان؛ مرکز آمار ایران، شهرستان ورامین، ص 3، 7، 18 و 19( سرشماری عمومی نفوس و مسکن مهرماه 1365).
3. آثار تاریخی طهران، محمد تقی مصطفوی، ج1، ص 262؛ « فهرست بناهای تاریخی و اماکن باستانی»، نصرت الله مشکاتی، دایرة المعارف تشیع، ج2، ص 961. برای آشنایی با موقعیت جغرافیایی و باستانی پیشوا، به کتاب پیشوا، تألیف جعفر رضایی رجوع شود.


http://rasekhoon.net/article/show/206382/امام زاده جعفر بن موسی الکاظم(ع)/

لینک در دنبالک ها


منبع:نشریه فرهنگ کوثر، شماره 77.


برچسب ها: پیشینه ی تاریخی پیشوا، امام زاده جعفر بن موسی الکاظم(ع)،  
دنبالک ها: پیشینه ی تاریخی پیشوا،  

تاریخ : سه شنبه 25 آذر 1393 | 01:56 ب.ظ | نویسنده : مهدی خادمی | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • پارک هتل